Gå til hovedindhold
Bosch i Danmark
Nyheder

CES 2026: Bosch former fremtiden inden for mobilitet, produktion og teknologi i hverdagen

06.01.2026

Tanja Rückert: "Vores ekspertise gør os i stand til at bygge bro mellem det fysiske og det digitale."

Salgsprognose: Bosch forventer, at salget af software og tjenester vil overstige seks milliarder euro – omkring to tredjedele heraf inden for Mobility-forretningssektoren.

Intelligent og personaliseret mobilitet: Bosch-software bringer nye funktioner til nogle biler, selv efter de har forladt forhandleren.

Samarbejde: Bosch gør fabrikker fremtidssikre – sammen med Microsoft og ved hjælp af agentisk AI.

Boschs nye AI-powered cockpit
Med Boschs nye AI-drevet cockpit transformerer køretøjet sig fra et simpelt transportmiddel til en intelligent, lærende partner, der forstår førerens rutiner, præferencer og kontekst.

Las Vegas, USA: - I en verden, der bliver stadig mere digital, er software den usynlige motor for fremskridt. Det former den måde, vi kommunikerer, arbejder, bruger enheder i hverdagen og producerer varer på. Men kun når det smelter sømløst sammen med hardwarens fysiske verden, udfolder det sit fulde potentiale. På CES® 2026 viser Bosch, hvordan software og hardware kan arbejde sammen for at bane vejen for en smartere fremtid. "Vores mangeårige ekspertise inden for hardware og software gør os i stand til at bygge bro mellem det fysiske og det digitale," siger Tanja Rückert, medlem af ledelsen i Robert Bosch GmbH, på elektronikmessen i Las Vegas. "Ved at integrere hardware og software kan vi skabe intelligente produkter og løsninger, der er menneskecentrerede – med andre ord 'invented for life'," fortsætter hun.

Ved begyndelsen af næste årti forventer Bosch at generere en omsætning på mere end 6 milliarder euro med software og tjenester, hvoraf en stor del allerede vil være baseret på kunstig intelligens (AI). Omkring to tredjedele af denne omsætning forventes at komme fra Mobility-forretningssektoren. Virksomheden forventer, at salget af software, sensorteknologi, højt ydende computere og netværkskomponenter vil fordobles inden midten af 2030'erne til et godt stykke over 10 milliarder euro.

Bosch sætter også fortsat tempoet i anvendelsen og udviklingen af AI: inden udgangen af 2027 vil teknologivirksomheden investere mere end 2,5 milliarder euro på dette område.

AI-innovationer til cockpittet

Når det kommer til fremtidens køretøjer, spiller AI en afgørende rolle. Bosch bruger allerede AI til at forbedre sikkerhed og komfort bag rattet. På CES® 2026 i Las Vegas vil Bosch demonstrere sit nye AI-baserede cockpit. Dette er et alt-i-et-system, der gør det muligt at personalisere bilmiljøet i høj grad. Cockpittet er udstyret med en AI large language model, der muliggør kommunikation som med en rigtig person. Det har også en visuel sprogmodel, der kan fortolke, hvad der sker både inde i og uden for køretøjet. Baseret på dette kan systemet f.eks. automatisk søge efter en parkeringsplads ved ankomsten til destinationen eller oprette mødereferater for online møder.

Samtidig etablerer Bosch sig som en førende leverandør af by-wire-systemer, en anden nøgleteknologi til automatiseret og softwaredefineret kørsel. Disse systemer erstatter mekaniske forbindelser til bremser og styring med elektriske signalledninger, hvilket åbner op for helt nye friheder med hensyn til design, sikkerhed og softwarekontrol. Med brake-by-wire og steer-by-wire forventer Bosch at opnå en akkumuleret omsætning på mere end 7 milliarder euro inden 2032. Markedsdynamikken for denne nøgleteknologi vil fortsætte med at accelerere i 2030'erne.

Reducer køresyge – takket være smart Bosch-software

Bosch's Vehicle Motion Management software gør det muligt at styre køretøjets bevægelse i alle seks frihedsgrader ved centralt at styre bremser, styring, drivlinje og chassis. Dette betyder, at de individuelle aktuatorer kan koordineres bedre og bruges mere effektivt. I fremtiden vil de endda blive justeret til førerens behov. Vehicle Motion Management kan i høj grad reducere køretøjets rullende bevægelser i sving eller stampende bevægelser i stop-and-go-trafik, som sigter mod at forhindre køresyge – et vigtigt skridt på vejen mod autonom kørsel.

I den forbindelse præsenterer Bosch banebrydende teknologi i kombinationen af sensorteknologi og AI med sin nye Radar Gen 7 Premium, som fejrer sin verdenspremiere på CES i Las Vegas. Radarsensoren forbedrer kørselsassistentfunktioner som motorvejspiloten. Takket være dens specielle antennekonfiguration muliggør den maksimal vinkelpræcision og en meget lang rækkevidde. Sensoren registrerer f.eks. meget små objekter som paller og bildæk på en afstand af over 200 meter. Dette gør den i stand til præcist at detektere tabt gods eller andre trafikanter selv i komplekse trafiksituationer og dermed udløse en passende kørselmanøvre.

Elcykler bliver også sikrere end nogensinde takket være Boschs ekspertise inden for hardware og software: eBike Flow-appen har nu en ny funktion, der gør det muligt for brugere at markere deres elcykel eller batteri som stjålet. Dette gør det sværere for tyve at videresælge elcyklen eller batteriet, for så snart brugte købere, specialforhandlere eller myndigheder forsøger at oprette forbindelse til elcyklen via eBike Flow-appen, vil de modtage en advarsel.

Digitaliseringens usungne helte: MEMS-sensorer

Uanset om det drejer sig om højteknologiske enheder i biler, i industrien eller derhjemme: innovationer er afhængige af små sensorer. På CES præsenterer Bosch sin nyeste BMI5 AI MEMS-sensorplatform. Alle sensorer udviklet på dette grundlag er kendetegnet ved en høj grad af præcision, robusthed og energieffektivitet. De har også integrerede AI-funktioner, der kan genkende bevægelser, positioner og endda kontekster. Et område, hvor disse nye bevægelsessensorer bruges, er i virtuelle og augmented reality-applikationer. Ved at spore hovedbevægelser præcist og med stort set ingen forsinkelse giver de brugere mulighed for at interagere naturligt i 3D-miljøer. De hjælper også robotter med at genkende deres omgivelser og bevægelser med høj nøjagtighed – for eksempel viser de humanoide robotter, hvordan de finder den rigtige vej, selv når der er en genstand, der blokerer kameralinsen.

Bosch samarbejder med Microsoft om "Manufacturing Co-Intelligence®"

På CES® 2026 i Las Vegas har Bosch nu annonceret, at de vil fortsætte deres samarbejde med Microsoft. Sammen med Microsoft vil Bosch udvide sit "Manufacturing Co-Intelligence®"-tilbud og udforske fremskridt, der har potentiale til at revolutionere produktionen gennem brugen af agentisk kunstig intelligens. De to virksomheder vil underskrive en aftale (MoU) i Las Vegas.

Agentisk AI kan fortolke meget store mængder data, træffe stort set autonome beslutninger og udføre opgaver for at optimere produktion, vedligeholdelse og forsyningskæder. "Det gør fabriksprocesser mere intelligente," siger Tanja Rückert. De to virksomheder sigter mod at gøre eksisterende produktionsprocesser skalerbare med AI-understøttede løsninger, så fabrikker ikke kun er mere effektive, men organisationer også kan aflaste medarbejderne. En af de første Bosch-kunder for "Manufacturing Co-Intelligence®" er Sick AG, en førende global producent af sensorer og sensorløsninger til industrielle applikationer.

Revolutionerende beskyttelse mod forfalskning i lommestørrelse

Et andet højdepunkt på CES er Boschs innovative tilgang i kampen mod forfalskede produkter. Med Origify præsenterer Bosch en smart løsning, der giver produkter et digitalt DNA. Dette er et softwareøkosystem med en kerneteknologi til overflademønstergenkendelse, der verificerer ægtheden af fysiske varer. I stedet for at stole på yderligere etiketter, chips eller koder analyserer Origify de unikke, ikke-replikerbare fysiske egenskaber ved et produkts overflade og tildeler det en manipulationssikker digital identitet. Når den er registreret i systemet, kan den tilhørende Detector-app muliggøre hurtig og pålidelig verifikation: en live videostream af objektet kan bruges til inden for få sekunder at afgøre, om det er et originalt produkt – eller en forfalskning.

Pressekontakt

Lisa Berg Nielsen
Communications Manager

Telefon

Generelle spørgsmål om Bosch

Flere nyheder